Ból jest oznaką zaburzenia równowagi homeostatycznej organizmu. Ludzie mają zdolność komunikowania bólu w sposób otwarty, zrozumiały dla innych ludzi oraz opisowy co ułatwia nam jego kategoryzację i leczenie. Zwierzęta komunikują ból odmiennie od ludzi, w sposób, który zwykle nie jest dla nas czytelny ani zrozumiały.

Większość z nas spodziewa się, że cierpiące zwierzę będzie wokalizowało ( piszczało, wyło, skomlało ) tak jak my to robimy – mówimy, że nas boli, syczymy, stękamy i jęczymy.. Zwierzęta znoszą ból w ciszy, zazwyczaj…. Dlatego przedstawię Państwu szereg oznak, zachowań, które wskazują na to, że zwierzę odczuwa ból:

 

 

  1. Unikanie kontaktu z otoczeniem lub agresja lub chowanie się
  2. Brak apetytu
  3. Przyjmowanie skulonej pozycji ciała, ,,zwijanie się w kulkę,, , podkurczanie kończyn
  4. Nadmierne pragnienie ( zapijanie bólu )
  5. Niechęć do ruchu, do wskakiwania na podesty, meble a także unikanie chodzenia po schodach
  6. Nadmierne przeciąganie się, wyginanie kręgosłupa w łuk tak samo w górę jak i w dół
  7. Nadmierna praca brzuchem podczas oddychania ( tzw. ,,robienie bokami,,)
  8. Kulawizny są oczywiste

Ponadto, drodzy czytelnicy, wszelkie zmiany guzowate, rozrostowe, nowotwory także powodują ból ! Często wydaje nam się, że jeśli pies czy kot ma guz w jakimś miejscu na ciele ale nie piszczy przy dotykaniu zmiany, czy nie pokazuje innych radykalnych zmian w zachowaniu to zakładamy, że guz go nie boli. Nic bardziej mylnego, ponieważ większość nowotworów ( w rozumieniu semantycznym więc bez różnicy czy są to zmiany złośliwe, czy nie ) powoduje ból, dyskomfort w ciele i cierpienie.

Leczenie bólu to obecnie jedna z silniej rozwijających się gałęzi medycyny zarówno ludzkiej jak i weterynaryjnej, zatem nie pozwólmy naszym podopiecznym cierpieć z bólu – zacznijmy go rozpoznawać i leczyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *