Zwierzęta nie mają opcji – kurtka na zimę, sukienka na lato…

Sezon się zaczyna, a wraz z nim problem jak im ulżyć futrzakowi w upale. W ponad 30 stopniowym skwarze, kiedy sami prawie się rozpuszczamy z gorąca nasi czworonożni przyjaciele także odczuwają znaczący dyskomfort pomimo, że ich skórę zwykle chroni futro. Sierść zwierząt pomaga w efektywnej termoregulacji zarówno latem jak i zimą, a organizm naturalnie reguluje jakość porastającej zwierzę sierści. W czasie silnych mrozów oraz silnych upałów sama natura jednak nie wystarcza. W niewoli, zwierzęta nie mają możliwości poszukać chłodnego schronienia, wykopać sobie nory czy spontanicznie wykąpać się w rzece.

Jest jednak kilka skutecznych sposobów, aby choć trochę im ulżyć. Pamiętajmy jednak by postępować rozważnie. Lepiej stworzyć więc możliwość wybrania przez zwierzę naszej propozycji ochłodzenia niż chłodzić je polegając wyłącznie na własnym, subiektywnym przekonaniu, że wiemy co dla nich dobre.

Pierwsza bardzo ważna kwestia to ustawienie klatki i wybór miejsca dla legowiska zwierzęcia. Istotnym jest by ani klatka ani legowisko nie stały bezpośrednio w promieniach słonecznych. Druga bardzo ważna sprawa to to, aby zwierzęta miały stały dostęp do świeżej wody pitnej. 

Ponadto możemy zaproponować im różne rodzaje ,,klimatyzacji,, pamiętają, że klimatyzatory freonowe są szkodliwe tak samo da zdrowia zwierząt jak i ludzi i należy używać ich bardzo rozsądnie.


– Wilgotny zimny ręcznik –  trzeba jedynie pamiętać o tym, aby co jakiś czas go zwilżać na nowo.
– Basenik z wodą – dla zwierzaków lubiących się kąpać. Pamiętajmy, że nikogo nie możemy zmuszać do kąpieli! Jeden wejdzie i będzie pływał, inny jedynie zwilży łapki, a inny będzie omijał z daleka. 

– Wycieczka nad wodę – rozwiązanie dla psów lubiących pluskanie.
– Butelka z zimną wodą – to każdy z nas ma na pewno pod ręką, wystarczy mała butelka i zimna woda. Jeżeli nalejemy bardzo zimnej (lub mamy zamrożoną), należy taką butelkę jeszcze owinąć jakimś kawałkiem materiału i dać zwierzakowi. Jeżeli odczuje taką potrzebę, na pewno przytuli się do niej.
– Kamień – jakiś większy znaleziony na zewnątrz, wcześniej wyparzony. Możemy potrzymać w lodówce, w zimnej wodzie, czy po prostu z dala od promieni słonecznych, a nasze zwierzaki chętnie powrócą do ,,epoki kamienia ,, i skorzystają z chłodnej skałki..
– Zimna płytka np. kafelek, płytka granitowa – może akurat zostało komuś po remoncie i się tylko kurzy. Jeżeli leży z daleka od promieni słonecznych, to sama utrzymuje chłód. Zwierzaki momentalnie zrobią z niej użytek.
– Wkład do lodówki turystycznej – jeżeli przekładany jest z kąta w kąt w mieszkaniu, też dobrze się nada, tylko owińmy go jakąś szmatką przed położeniem w klatce by ochronić łapki przed przemrożeniem.
– Spryskiwacz z wodą – super sprawdza się np. u szczurów, które to lubią. Uwaga! Nie wolno stosować u zwierzaków, które się boją i uciekają.
– Chłodne pomieszczenie – niektórzy z nas mają takie szczęście i posiadają chłodniejsze miejsca w domach, np. łazienki. Wtedy dobrze jest przestawić tam klatkę, bądź wpuścić zwierzaka jeśli ten biega luzem po mieszkaniu.
– Mata chłodząca – dostępne są w zoologicznych sklepach internetowych. Zaczynają chłodzić pod wpływem obciążenia, które wywołuje reakcje chemiczne substancji zamkniętych we środku maty. Trzeba pilnować by zwierzak jej nie pogryzł !
Pamiętajmy by pomyśleć o naszych pupilach zanim zostawimy ich w domu, samochodzie czy kojcu zewnętrznym na czas naszej nieobecności. Dostęp do wody i cienia są w czasie letnim nieocenione !

 

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *